HAKKINDA

Kuranvakti.com; Kur’an-ı Kerim’in gönüllere huzur veren tilavetini (okunuşunu) dinlerken bir yandan da Türkçe mealini okuyarak bu İlahi Kitap’tan en güzel şekilde istifade etmeniz amacıyla hazırlanmıştır. Nitekim bizim en büyük eksikliğimiz, Kur’an’ı anlamaksızın okumak veya dinlemektir…

Bu siteyi hazırlarken; Kur’an-ı Kerim’i ne hızlı ne yavaş, ne çok sesli ne çok sessiz, “itidal üzere” okuyan, tilavetiyle insanın ruhunu okşayan/gönlüne tesir eden okuyuculardan seçtik. Bir sureyi hangisi güzel ve itidal üzere okumuş ise o sesi kullandık. Kullandığımız tüm surelerin (ses dosyalarının) toplam süresi 27 saat 20 dk. Yani Kur’an-ı Kerim’i okuyup (dinleyip) bitirdiğinizde aslında toplamda sadece ortalama 1 gününüzü almış oluyor. Günlük belli bir vaktinizi buraya ayırarak birkaç ayda Kur’an’ın tamamını (anlayarak) okuyabilir/dinleyebilirsiniz…

Bu kaynaktan en iyi nasıl istifade edebilirsiniz?

Günümüzde Kur’an-ı Kerim’i okuyanlar genelde 3 kısımdır;
» Bir kısmımız Arapça metnini okur, bunun karşılığında büyük sevap alır,  fakat malesef, ne okuduğunu, nelerden bahsedildiğini anlamaz.
» Bir kısmımız sadece Türkçe mealini okur, böylece okuduğunu anlar fakat tilavet olmadan bu İlahi Kitabın feyzini, hazzını tam olarak tadamaz.
» Çok az bir kısmı da (Arapça anlayanlar) her ikisini bir arada tutarak  O’nun feyzinden daha fazla istifade eder..

İşte, KuranVakti.com’un amacı;

Bu azınlıktakilerin tattığı İlahi hazzı tatmanıza, kalplerinizin İlahi feyzle dolmasına vesile olmaktır. Nasıl mı?

Lütfen aşağıdaki metodu okuyun, çünkü uygulanmış ve Allah’ın izniyle etkisi görülmüş bir metoddur.

Bu kaynaktan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için;

1. Herhangi bir sureyi açtığınızda, dinlediğiniz  her bir ayeti, o ayetin mealiyle eşleştirerek dinleyin.  Örneğin; Fatiha suresinin ilk ayetinin meali olan “Hamd, alemlerin Rabbi olan  Allah’a aittir” ayetini okurken, kulağınızı, Arapça okunmakta olan  “Elhamdulillahi Rabb’il-alemin” ayetine verin. Bu şekilde, her sureyi, Türkçe meali ile Arapça kıraatini (okunuşunu) eşleştirerek dinleyin. Bu metodla ayetin hem İlahi üslubu olan Arapça tilavetini hem de Türkçe anlamını birlikte hazmetmiş olursunuz, ki bu şekilde insanın kalbi gerçekten manevi huzurla, ilahi feyzle doluyor.

(Yalnız bunu yapabilmeniz, Kur’an okuma seviyenizle de ilgilidir. Okunan ayetleri tane tane dinleyebilmeniz için temel Kur’an bilginizin olmasında fayda vardır. Eğer Kur’an okumasını bilmiyorsanız unutmayın ki; bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır.. Siz de en kısa zamanda tecvid ve tilavet bilgisi iyi olan birinden Kur’an okumasını öğrenebilir  ve yukarıda bahsettiğimiz metodu uygulayabilirsiniz. (düzenli bir çalışma ile 1 ayda okumasını, 1 ayda da tecvid ve tilaveti rahatlıkla öğrenebilirsiniz.   Siz de hak verirsiniz ki, boşa geçirdiğimiz ayların, yılların yanında 2 ay fazla bir zaman dilimi değildir.) Bunu da yapamıyorsanız en azından Kur’an-ı Kerim’in açıklamalı mealini okumanızı tavsiye ederiz. Açıklamalı meal tavsiyesi isterseniz, Hasan Tahsin Feyizli hocanın hazırlamış olduğu Feyzü’l Furkan Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali‘ni öneriyoruz.. Telif konusundan dolayı kendi sitemizde kullanamıyoruz.)

2. Günlük olarak belli bir vaktinizi Kur’an-ı Kerim’e ayırın. (fazla değil 10-15 dakika yeterli, önemli olan devamlı olması)

3. Bir de, Kur’an okumaya başlamadan önce şu duayı da okumayı ihmal etmeyin, etkisini mutlaka görürsünüz. (bir kaç hafta okursanız alışkanlık haline gelir.) Bu gayretler neticesinde; bir süre sonra Kur’an-ı Kerim’in manevi etkisini, ilahi feyzini,  siz de yakından hissedersiniz, kalbiniz huzur ve huşu ile dolar inşaallah…