Sureler

Kuranvakti.com;  bir yandan Kur’an-ı Kerim’in gönüllere huzur veren kıraatini (okunuşunu) dinlerken bir yandan açıklamalı Türkçe mealini de okuyarak bu İlahi Kitap’tan, en iyi şekilde istifade etmeniz amacıyla hazırlanmıştır.
(Nitekim bizim en büyük eksiğimiz, Kur’an’ı anlamaksızın okumak veya dinlemektir.)

Bu kaynaktan en iyi nasıl istifade edebilirsiniz?

Günümüzde Kur’an-ı Kerim’i okuyanlar genelde 3 kısımdır;
  » Bir kısmımız Arapça metnini okur, bunun karşılığında büyük sevap alır,  fakat malesef, ne okuduğunu, nelerden bahsedildiğini anlamaz.
  » Bir kısmımız sadece Türkçe mealini (anlamını) okur, böylece okuduğunu anlar fakat bu İlahi Feyzin o akıcı, muazzam, manevi üslubundan mahrum kalır.
  » Çok az bir kısmı da (Arapça anlayanlar) her ikisini bir arada tutarak  bu İlahi Kitab’ın feyzinden bereketinden daha fazla istifade eder,  okudukları her ayet onların Allah’a olan bağlılıklarını kat kat artırır.

       İşte, KuranVakti.com’un amacı;
Bu azınlıktakilerin tattığı İlahi hazzı tatmanıza, kalplerinizin İlahi feyzle dolmasına vesile olmaktır. Nasıl mı? Lütfen aşağıdaki metodu okuyun, çünkü uygulanmış ve Allah’ın izniyle sonucuna ulaşılmış bir metoddur.

       Bu kaynaktan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için;
1. Herhangi bir sureyi açtığınızda, okuduğunuz her bir ayeti, dinlediğiniz  her bir ayetle eşleştirerek okuyun.  Örneğin; Fatiha suresinin ilk ayetinin meali olan “Hamd, alemlerin Rabbi olan  Allah’a aittir” ayetini okurken, kulağınızı, Arapça okunmakta olan  “Elhamdulillahi Rabb’il-alemin” ayetine verin. Bu şekilde, her sureyi, Türkçe meali ile Arapça kıraatini (okunuşunu) eşleştirerek okuyun. Bu metodla ayetin hem İlahi üslubu olan Arapça tilavetini hem de Türkçe anlamını birlikte okumuş olursunuz, ki bu şekilde insanın kalbi gerçekten manevi huzurla, ilahi feyzle doluyor.
(Yalnız bunu yapabilmeniz, Kur’an okuma seviyenize de bağlıdır. Çünkü bu metod daha çok, Kur’an okumasını bilen fakat Arapça bilmeyenlere, (anlamayanlara) hitap etmektedir. Okunan ayetleri tane tane dinleyebilmeniz için temel Kur’an bilginizin olmasında fayda vardır. Eğer Kur’an okumasını bilmiyorsanız unutmayın ki; bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. Siz de en kısa zamanda tecvid ve tilavet bilgisi iyi olan birinden Kur’an okumasını öğrenebilir  ve yukarıda bahsettiğimiz metodu uygulayabilirsiniz. (düzenli bir çalışma ile 1 ayda okumasını, 1 ayda da tecvid ve tilaveti rahatlıkla öğrenebilirsiniz.   Siz de hak verirsiniz ki, boşa geçirdiğimiz ayların, yılların yanında 2 ay fazla bir zaman dilimi değildir.)
Bunu da yapamıyorsanız en azından Kur’an-ı Kerim’in açıklamalı mealini okumanızı tavsiye ederiz.
2. Günün belli vakitlerini Kuran’a ayırın. (fazla değil 10-15 dakika yeterli, önemli olan devamlı olması)
3. Bir de, Kur’an okumaya başlamadan önce, “hadisler” sayfasının sonundaki “Kur’an duasını” da okumayı ihmal etmeyin, etkisini mutlaka görürsünüz. (bir kaç hafta okursanız alışkanlık haline gelir)
      Göreceksiniz ki; bir süre sonra Kur’an’ın manevi etkisini, ilahi feyzini,  siz de yakından hissedeceksiniz, kalbiniz huzur ve huşu ile dolacaktır .:İnşaallah:.